Özel Sözler

Ahmet Altan

Ahmet Hüsrev Altan (1950), yazar ve gazeteci. Yazar ve eski milletvekili Çetin Altan'ın oğlu, İstanbul Üniversitesi İktisat profesörü ve yazar Mehmet Altan'ın ağabeyidir.

Ahmet Altan Sözleri

Alman'dan bir randevu istersin ve o sana "Tamam, çarsamba günü saat 8.45'te buluşalım" der. Türk'ten randevu istersin, "Çarşamba günü öğleden sonra tekrar arar mısın?" diye sorar.
Bakın, bir sistem "slogan attı, şaka yaptı" diye çocukları mahkemelere doldurmaya başladığında artık o sistemin sonu gelmiş demektir. Bu saçmalıkların, bu manasız baskıların, bu gereksiz yasakların, bu bunaltıcı ve sıkıcı tabuların miadı doldu.
Elin oğlu alay etmez mi? "Lozan Antlaşması'yla 4.3 milyon kilometrekarelik toprağı nasıl kaybettiniz" diye sormaz mı?
Hep "öldürmeyi" amaçlayan kutsallıklar peşinde koştuk, artık bir de "yaşatmayı" amaçlayan kutsallıkların peşinden gidelim bence.
Meclis bir akşamda bilinen kararları aldı ve ülkeyi değiştirdi. Eğer bu kararlar 15 yıl önce alınmış olaydı 30 bin gencimiz ölmeyecekti. "Şimdi birilerinin yürekleri sızlıyor mu?" diyeceksiniz. Bence sızlamıyor. Her zaman onurdan bahseder bizim ahmaklar. Amerikalı dolar verince kendi gururları nerede kalıyor peki?
Ölümü bile ikinci sıraya düşüren bir durumdur aşk
Para harcamak kültür ister, o da bizimkilerde yok. Almanların Goethe'si, Mozart'ı, Bethoveen'i var. Bizim ise sadece pastırmalı yumurtamız.
Tanrı kadınlara geçmişi ve geleceği, erkeklere ise yaşadığı günü armağan etti. Kadınlar geniş bir zamana yayıldıkları için huzursuz, erkekler daracık bir zamana sıkıştıkları için anlayışsız olurlar.
Türkiye'nin en karanlık, en ürkütücü, en yasadışı örgütü hangisidir derseniz, "devlet" derim.
Yanımda kimse olmadığından değil yalnızlığım, yalnız olduğumu söyleyebileceğim kimse olmadığımdan yalnızım ben.