Özel Sözler

Aziz Nesin

Aziz Nesin (20 Aralık 1915, İstanbul - 6 Temmuz 1995, İzmir), gerçek adı Mehmet Nusret Nesin, mizah, kısa öykü, tiyatro ve şiir dallarında pek çok yapıtı bulunan Türk mizah yazarı. UNESCO'nun Index Translationum bilgisine göre Aziz Nesin Türkçe'den yabancı dillere eserleri en çok çevrilen 4. yazar durumundadır.

Aziz Nesin Sözleri

"Aşığım sana" cümlesinin sonundaki "a" harfi terk etti seni. O da üzülmüyor gittiğine, sen hala "Aşığım san" beni...
Al yalnızlığını gel! Korkma, sıkılmayız. Senin yalnızlığın benim yalnızlığımla konuşur, biz ikimiz susarız!
Aynı kağıdın arka ve ön yüzleri gibiyiz. Sonsuza dek beraber; ama hiçbir zaman birbirlerini görmeyen.
Bahse girerim yarın bir yobaz çıkıp, "tuvalete gitmek günah" diye fetva verse, tuvalete gitmeyecek ve altına yapacak o kadar öküz var ki bu ülkede.
Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın, diyerek yaşattığınız yılanların bir sonraki hedefi siz olursunuz.
Bana göre Atatürkçülük şudur: Atatürk'ün yaşadığı dönemde, içinde bulunan koşullara en akılcı yoldan çözümler getiren uygulamalar toplamıdır.
Bazen insan öyle özlenir ki... Özlenen bilse, yokluğundan utanır.
Belki sıkıca sarılabileceğimiz bir sevgilimiz olmadı, belki yalnızız; ama bilinsin ki adam gibi sevdiğimizdendir yalnızlığımız!
Bende susuyorum sevgimi saklayıp içimde. Duyuyorsun değil mi suskunluğumu nasıl haykırıyor. Susarak sevgisini ilan eden çok var sevgilim. Ama bir başka seven yok benim sustuğum biçimde.
‎Bırak olmasın mezar taşımız, bir okul bahçesine gömsünler bizi çocuklar koşsun üzerimizde.
Bilirsin günahları yazan melek soldadır. Hatta bundandır kalbin solda olması. Çünkü belkide aşk, yaşanılan en büyük günahtır.
Bir gün bu ülkenin başucuna bir not yanağına da bir öpücük kondurup gideceğim. Çok tatlı uyuyordun uyandırmaya kıyamadım diyeceğim.
Bir tohum verdin çiçeğini al. Bir çekirdek verdin ağacını al. Bir dal verdin ormanını al. Dünyamı verdim sana bende kal.
Bir yanlışlık var; sen bu denli güzel, ben bu denli sevdalı olmayacaktık.
Dar yerden çıkanlar geniş yerlere sığmazlar.
Diyorlar ki "eskiden böyle değildin, artık içine kapandın", dedim ki "içindekiyle yetinen bu kalp artık sizi ne yapsın".
En güzel şiir matematiktir. Yeryüzünde şimdiye dek iki kere iki dört eder'den daha güzel bir dize yazılmamıştır sanırım...
En uyduruk kira davasının bile 2 yıl sürdüğü ülkede, 17 yaşındaki gencin idam davası bir kaç haftada görüldü ve sonuçlandı.
Eskisi olmayanın yenisi de olmaz.
Haritalara baktım, hiçbirinde evin yok. Ansiklopedilere baktım, hiçbirinde resmin yok. Sözlüklere baktım, hiçbirinde ismin yok. Aynada kendime baktım, seni gördüm. Benden başka yerin yok.