Özel Sözler


Aziz Nesin


Hayalim; küçük bi çocuğa "ne kadar seviyorsun" dediğinde, açıp elini iki yana "işte bu kadar" derken ki o masum sevgiyi bulmaktı.
Hayat bir sınavsa eğer hiç uğraşma, adını yaz ve çık. Belki sınıfta kalırsın; ama adının altında bembeyaz bi sayfa bırakırsın.Aziz Nesin sözleri
Hayatım süresince boyum kadar kitap yazdım ama beni sevmeyenler buna da mazeret bulup, "onun zaten boyu kısaydı" diyebilirler.
Hiç kimseye güvenmiyorum diye bir şey yoktur. "Zamanında O'na güvendiğim için, artık kimseye güvenmiyorum" diye bir şey vardır.
İçimde bir merak öyle bir merak ki ölümümden bir ay sonra bir güncük yaşamak ve dostu düşmanı suç üstü yakalamak.
İnsan yalnızca söylediklerinden değil, sustuklarından da sorumludur.güzel sözler
İnsan, insan gibi, insan olarak hür olmasını bilmezse, hür olamazsa, o zaman kurtlar, kuşlar gibi hür sanır kendini.
İşin zoruna gideceksin. Her zaman zoru dene... Zoru yapamasan bile, zoru yapmaya çalışarak hiç olmazsa kolayını yaparsın.
İyi insan lafın üstüne gelir demişse eskiler, ve ben sürekli seni konuştuğum halde gelmiyorsan; demekki iyi bir insan değilsin.
Kadının aşka bakışı; "bir sen, bir ben, bir de bebek"ken, Erkeklerde bu durum; bir sen, bir ben, bir de yedektir.
Kolayca akmaz bilirsin bir erkeğin gözyaşları; ama eğer erkek ağlıyorsa, asla sahte olmaz gözyaşları.
Korkmuyorum diyenler, ya başkalarına yalan söylüyorlar, ya kendilerine. Yalan söyleyip kendilerini kandırıyorlar ya da bilmeyerek insan olmadıklarını söylüyorlar.Aziz Nesin sözleri
Korku, en beşeri duygudur. Benim iktidarlara baş kaldırışımı görenlerden kimi beni korkusuz insan sandılar. Oysa ben korkarım. Ne var ki, bende başkalarına yararlı olacaksa, doğru bildiğimi, inandığımı söylemek, açıklamak duygusu, korku duygusuna her zaman üstün gelmiştir. Korkarım, yine söylerim.
Nasıl bittiyse bundan öncekiler, bu da biter. Bite bite sonunda ben de biterim... Olur biter !
Nasıl görmezse göz kendini, kendimi arıyor bulamıyorum.
Ne kadar kalmak istesek de bazen gitmek zorunda kalırız. Ve ne kadar gitmek zorunda olsak da, kalmaktan yanadır sol yanımız.güzel sözler
Ne ölünün arkasından konuşulur, ne de gidenin. Çünkü ha ölmüştür, ha gitmiştir kalan için.
Neden evlilik yüzüğü, yüzük parmağına takılır ki? Çünkü başka hiç bir parmağımızdan, direk kalbe giden bir damar yoktur.
Seni, annen kadar sevecek ve baban kadar merak edecek hiç kimse yoktur; O yüzden kimse bana aşk'tan bahsetmesin.
Tembellerin çalışma günü yarındır.