Özel Sözler

Charlie Chaplin

Charlie Chaplin, (16 Nisan 1889 - 25 Aralık 1977), İngiliz sinema yönetmeni, oyuncu ve yazar. Gerçek adı Charles Spencer Chaplin. Yarattığı "Şarlo" (Charlot) karakteri ile özdeşleşti ve öyle anıldı.

Charlie Chaplin Sözleri

Ayna benim en iyi arkadaşımdır. Çünkü ben ağladığımda, o asla gülmez.
Beni anladıkları için, seni anlamadıkları için alkışlıyorlar.
Albert Einstein'a söylediği söz.
Benim hayatımdaki en büyük düşman zamandır.
Bir kişiyi öldürürsen katil, milyonlarca kişiyi öldürürsen kahramansın.
Dünya herkese yetecek büyüklükte. Onun için, başkasının yerini kapmaktansa, çalışarak gerçek yerinizi bulun.
Gün sonunda yapmadıklarınla değil yaptıklarınla yargılanırsın.
Hayat dar alanda trajedi, geniş açıda komedidir.
Hayat ön provası yapılmamış bir tiyatro gösterisidir. Bu, alkışı olmayan tiyatronun perdesi kapanmadan; gülün, şarkı söyleyin, dans edin, aşık olun... Hayatınızın her anını değerlendirin.
Hayatın bize çizdiği yol, özgürlük ve güzelliklerle dolu olabilir, ama biz bu yolu yitirdik. Hırs insanların ruhunu zehirledi, dünyayı bir nefret çemberine aldı. Hepimizi kaz adımlarıyla sefaletin ve savaşların içine sürükledi. Hızımızı artırdık, ama bunun tutsağı olduk. Bolluk getiren makineleşme bizi yoksul kıldı. Edindiğimiz bilgiler bizi çıkarcı yaptı, zekamızı da katı ve acımasız. Çok düşünüyoruz, ama az hissediyoruz. Makineleşmeden çok insanlığa, zekadan çok iyilik ve anlayışa gereksinmemiz var. İnsancıl değerlerimizi koruyamazsak hayat korkunç olur, hep yitiririz. Siz insanlar güçlüsünüz. Makineleri yapacak güç sizdedir. Bu hayatı olağanüstü bir mutluluk serüvenine çevirecek olan yine sizlersiniz. Öyleyse, insanlık ve demokrasi adına bu gücü kullanalım ve milliyetçilik hastalığına karşı birleştirelim. Din, dil, ulus ayrımcılığı olmayan yeni bir dünya yaratalım.
İnsanlar ölmeyi bildikleri sürece özgürlük yok olmayacaktır. Hayatta beni mutsuz edebilecek en büyük şey, lükse alışmaktır.
Konuşursam beni sadece İngilizce bilenler anlayacak ama sessiz bir filmi herkes anlayabilir ve dünya İngiltere'den ibaret değil.
Neden olmasın? Ne de olsa kendi malı.
"Tanrı ruhunu affetsin" diyen papaza cevabıdır.
Zaman en iyi yazardır. Her zaman mükemmel sonu yazar.