Özel Sözler


Oğuz Atay


Öyleyse, ben de hayatımın sonuna kadar aynı yerde kımıldamadan oturacağım. Herkes istediği kadar koşsun. Beni anlayacak insan, oturduğum yerde de beni bulur.
Provası yok hayatın. Ne yeniden yaşamak mümkün, ne de yaşadıklarını silebilmek. Önemli olan, ilk defa değil son defa sevebilmek.Oğuz Atay sözleri
Seni seviyorum ve yalnız seni görüyorum. Seninle ilgiliyim başka her şeyi unutuyorum. Sözün gelişi değil bu; ben sözümün eriyim başka anlamları olsaydı sözlerimin başka anlamlara uygun kelimeler bulurdum.
Sigarayı bırak artık diyordun ya bana, bende bırakmıyordum. Çünkü senin, benim için üzülüyor olmana içten içe seviniyordum.
Siz bilmezsiniz albayım; insanlık tek başına kollarımda can verdi. Yanında kimseler yoktu.
Son bir şans daha verme, sevgine layık olmayana. Merak etme, aşk yürek işidir ve yüreği olmayanın kalbi kırılmaz nasılsa.güzel sözler
Sus Olric! Düşünüyorum.
Düşünmek ne haddinize efendimiz?
Descartes düşündükçe var oluyordu Olric.
Descartes düşündükçe var olur, siz düşündükçe yok olursunuz efendimiz.
Şimdi al yalnızlığımı ört üzerine Olric... Belki o vakit bırakıp her şeyi.. Gelirim bir yerlerden başlamak için yeniden.
Şöyle evladım diye teselli ederdi annem beni. Şöyle de içine hicran olmasın. Hicran oldu anne.
Şu anda, sana güzel bir söz söyleyebilmek için on bin kitap okumuş olmayı isterdim dedi. Gene de az gelişmiş bir cümle söylemeden içim rahat etmeyecek; seni tanıdığıma çok sevindim kendi çapımda.
Tabiat, sırlarını bakmasını bilene açıklarmış.
Tarih bir tahriften ibarettir. Tarih, geçmişten geleceğe uzanan ve bugün gördüğümüz bir rüyadır. Bütün rüyalar gibi tarih de yorumlanabilir; ama görülürken değil.Oğuz Atay sözleri
Ve yalnızlık kelimeyle birlikte yaşadı insanın içinde, kelimeler yalnızlığı anlattı ve yalnızlığın içinde eriyip kayboldu. Yalnız kelimeler dindirdi acıyı ve kelimeler insanın aklına geldikçe yalnızlık büyüdü, dayanılmaz oldu.
Yalnızlığı çok seversek, bir gün o da çekip gider mi?
Yalnızlığına iyi bak, sahip çık. Kaç kişinin emeği var onda kimbilir.
Yemek koyulurken, "bu kadar yeter" dedikten sonra mutlaka bir kaşık daha yemek koyan kişiye "anne" denir. Ve o her şeye değerdir.güzel sözler
Zaman her şeyin ilacıysa, fazlası intihara girmez mi?